12 sierpnia br. zakończyła się Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. Tegoroczne rekolekcje w drodze odbywały się po hasłem ,,Niesiemy Pomoc Ojcu Świętemu”.
Jako odpowiedzialny za Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę pragnę podziękować Bogu za gorliwość, którą wlewa w serca pielgrzymów. Podziękowanie składam również bp. Wiesławowi Śmiglowi i bp. Józefowi Szamockiemu za ich troskę, wsparcie i uczestnictwo w tworzeniu rekolekcji w drodze. Tworzenie rzeczywistości pielgrzymkowej to wielka zasługa księży, diakonów, kleryków i sióstr zakonnych. W sposób szczególny podziękowania kieruje do:

• o. Macieja Atrasa, ks. Jakuba Kowalskiego, o. Łukasza Kręgla, o. Jacka, o. Przemysława z Grupy Niepieskiej z Torunia, o. Wiesława Majewskiego, o. Pawła Głodowicza, ks. Sylwestra Łaski; siostry Nikodemy z Grupy Żółtej z Torunia,
  • ks. Pawła Malinowskiego, ks. Macieja Kępczyńskiego; kleryków Pawła Malinowskiego i Adama Filipka z Grupy Białej z Torunia,
  • ks. Adama Machowskiego, ks. Bartłomieja Sławińskiego, ks. Tomasza Kołodzieja, ks. Dawida Gogolewskiego z Grupy Brązowej z Torunia,
  • ks. Mateusza Archity, ks. Przemysława Skowrońskiego, ks. Marcina Sokołowskiego, ks. Jana Tatarkowskiego, ks. Karola Brzozowskiego, ks. Dawida Sugalskiego; diakona Radosława Figurskiego; kleryków Mikołaja Kota i Kamila Trackiego z Grupy Pomarańczowej z Grudziądza,
  • ks. Piotra Śliwińskiego, ks. Mariusza Ciesielskiego, ks. Szymona Stawickiego, ks. Adama Lisa; kleryka Sebastiana Stogowskiego z Grupy Zielonej z Działdowa,
  • ks. Sławomira Sobierajskiego, ks. Michała Dąbkowskiego, ks. Mateusza Wiśniewskiego, ks. Jacka Dudzińskiego, ks. Jacka Maćkiewicza; siostry Anny z Grupy Zielonej z Jabłonowa Pomorskiego i Wąbrzeźna,
  • ks. Michała Napierały, ks. Daniela Milewskiego, ks. Piotra Nowaka, ks. Pawła Figurskiego, ks. Jeana Crepina; diakona Mateusza Marchlewskiego z Grupy Czerwonej z Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego,
  • o. Augustyna Zygmunta, o. Justyna Berusa, o. Antoniego Majewskiego, o. Fabiana Witkowskiego, o. Aleksego Morysona, o. Leonarda Bieleckiego; brata Andrzeja Fabrykiewicza; sióstr: Faustyny, Franceski, Laury i Faustiany z Grupy Brązowej Franciszkańskiej z Brodnicy,
  • diakona Waldemara Rozynkowskiego i kleryka Kacpra Szczepańskiego.

Szczególne podziękowanie dla proboszczów z terenu naszej diecezji, za ich pomoc, otwartość, życzliwość i wsparcie:

• ks. Marka Rumińskiego, ks. Wojciecha Miszewskiego, ks. Stanisława Majewskiego, ks. Marcina Banacha, ks. Łukasza Skarżyńskiego, ks. Zbigniewa Markowskiego, ks. Dariusza Żurańskiego, ks. Pawła Borowskiego, ks. Krzysztofa Badowskiego, ks. Marka Wysockiego, ks. Dariusza Aniołkowskiego, ks. Marcina Staniszewskiego, ks. Mieczysława Rozmarynowicza, ks. Krzysztofa Rynkowskiego oraz tym którzy włączyli się w Mini Pielgrzymkę.

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę liczyła w tym roku 850 pątników z całej diecezji. Tworzenie pielgrzymki to wielkie zadanie, które wymaga zaangażowania ze strony osób świeckich jak i duchownych. Dlatego pisząc to podziękowanie pragnę jednocześnie zaprosić wszystkich zaangażowanych do pielęgnowania i podtrzymywania relacji z pątnikami, abyśmy mogli się spotkać na pielgrzymim szlaku za rok. Bowiem dla wielu uczestników, pielgrzymka jest pierwszym doświadczeniem żywego Kościoła, który towarzyszy człowiekowi na drodze wiary.

Ks. Bartłomiej Surdykowski
Kierownik Pieszej Pielgrzymki