fot. Renata Czerwińska/Diecezja Toruńska
– Kiedy jesteście w drodze, jesteście świadkami Chrystusa – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze Świętych Janów. 4 sierpnia wyruszyła 44. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej i 42. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej.

Pielgrzymi rozpoczęli dzień Eucharystią w toruńskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, uczestniczył w niej także biskup pomocniczy Józef Szamocki oraz przybyły wraz z pielgrzymami Diecezji Pelplińskiej bp Arkadiusz Okrój. W bazylice katedralnej modlili się również licznie zgromadzeni kapłani wraz z przewodnikiem pielgrzymki Diecezji Toruńskiej, ks. Bartłomiejem Surdykowskim, przedstawiciele władz miasta i samorządu oraz licznie zgromadzeni wierni, którzy użyczyli pielgrzymom noclegu i chcieli towarzyszyć im w drodze.

– Są różne motywy podjęcia pielgrzymki – mówił biskup Śmigiel w trakcie homilii – Niektórzy chcą sprawdzić swoje ludzkie możliwości, inni poszukują czegoś niezwykłego, wyjątkowego. Chociaż takich powodów nie należy wykluczać, ponieważ Bóg dociera do człowieka różnymi drogami, one nie są najważniejsze. Najgłębszym motywem pielgrzymowania jest pragnienie spotkanie Boga, nawrócenia.

Hierarcha dodał, że pielgrzymowanie to przejaw pobożności ludowej, „na szlaku nie pielgrzymujemy sami, ale z innymi, z całym Kościołem. Czerpiemy ze Słowa Bożego, ze świętych sakramentów, uczymy się chrześcijaństwa, bycia dla siebie życzliwymi, oddanymi. Uczymy się, jak na co dzień żyć Słowem Boga”.

Jak zaznaczył, „w historii zbawienia pielgrzymka jest obecna od samego początku. Abraham wyruszył w drogę, kiedy obietnica Boża poruszyła w nim nadzieję. Ta obietnica rozciąga się na wszystkie pokolenia ludzi wiary. Pielgrzymkę z domu niewoli do Ziemi Obiecanej odbył Mojżesz wraz z Narodem Wybranym. Jezus również nieustannie był w drodze i nauczał”.
Biskup Śmigiel, nawiązując do Ewangelii z dnia, objaśnił kontekst geograficzno-historyczny, zaznaczając, że Cezarea Filipowa była miastem nadgranicznym, w którym czczono wiele bożków, w tym związanych ze zmysłowością, płodnością i bogactwem. Tam właśnie Jezus zadaje swoim uczniom pytanie, za kogo uważają Go ludzie i wreszcie za kogo oni sami Go uważają. „Kim jestem dla was? Dla ciebie? Łatwo odpowiedzieć, co myślą ludzie, ale kiedy pytanie dotyczy każdego z nas, odpowiedź jest trudna, ponieważ od niej zależy całe nasze życie”.

Kapłan zauważył, że trudno było o odpowiedź w takim miejscu i kto wie, czy i uczniów nie dotykała pokusa skierowania prośby do jakiegoś bóstwa, a może sami mieli własnych bożków, z którymi musieli walczyć. „Szymon pięknie odpowiada, mówiąc, że Chrystus jest tym, który z całego tego bałwochwalstwa, któremu możemy podlegać, wyrywa nas, bo nas zbawia. Bożków do istnienia powołują ludzie, a Bóg do istnienia powołuje nas. To jest bardzo istotna różnica”. Jezus odpowiada, że skoro Piotr rozpoznał jego tożsamość, tym samym wybiera go, aby tę dobrą wieść przekazywał dalej. „Skoro wiesz, kim Ja jestem, powiem ci, kim ty jesteś. Będziesz otwierał innych naprawdę i utwierdzał ich w wierze”. Kaznodzieja dodał: „Bóg wyrywa Piotra z bałwochwalstwa i posyła go. Ciekawe, że Jezus uczynił skałą człowieka, który był jak piasek”. Jednak dopiero później dotrze do apostoła, że „misja Jezusa związana jest z krzyżem”.

Kapłan zachęcił, by każdy z nas osobiście odpowiedział sobie na pytanie, kim jest dla niego Jezus. „Pielgrzymka to bardzo dobre miejsce, przestrzeń, czas, droga, podczas której każdego dnia słyszymy pytanie „kim dla ciebie jestem?”. Obyśmy mieli tyle odwagi, ale obyśmy odpowiedzieli też na łaskę Pana Boga, bo bez niej nikt nie może powiedzieć, ze Chrystus jest Zbawicielem i Panem”.

Biskup Śmigiel życzył pątnikom, aby czas pielgrzymki był dla nich czasem łaski i dobrych odpowiedzi.

Do grup, które wyruszyły już na pielgrzymi szlak (Lubawa, Działdowo, Grudziądz, Wąbrzeźno, Brodnica) dołączyli pielgrzymi z grup toruńskich: białej, niebieskiej, żółtej oraz brązowej – św. br. Alberta, która skupia osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami.
W wielu miejscach diecezji w czasie trwania pielgrzymki – m.in. w Grudziądzu i w Toruniu – odbywać się będą czuwania modlitewne i Msze św. w intencji pielgrzymów.

Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej wyruszyła po raz  44.  Jest kontynuacją Pielgrzymki Pomorskiej, która na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1979 r. Pielgrzymi diecezji toruńskiej dotrą przed tron Jasnogórskiej Pani 12 sierpnia, gdzie o godz. 17 sprawowana będzie Msza święta.

rc/Toruń

Fot. Renata Czerwińska

Galerie:

MSZA ŚWIĘTA
WYJŚCIE PIELGRZYMKI Z TORUNIA