Choć pielgrzymka to ogromny trud, bolące nogi, męczące upały, czasem szczypiące pęcherze, każdy pielgrzym, który wychodzi w drogę do Matki na Jasną Górę, odczuwa wielką radość i wzruszenie. Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej wyruszyła przed kilkoma dniami.

1 sierpnia jako pierwsze do marszu ruszyły grupy z Lubawy i Działdowa. Kolejnego dnia następne trzy grupy z Nowego Miasta Lubawskiego, Jabłonowa i Wąbrzeźna oraz z Grudziądza, zaś 3 sierpnia wyszła grupa franciszkańska z Brodnicy. Toruńska pielgrzymka ruszyła w poniedziałek, 4 sierpnia. Po Mszy św. odprawionej o godz. 6.00 w toruńskiej katedrze śś. Janów, sprawowanej przez ks. bpa Andrzeja Suskiego oraz ok. 80 kapłanów z diecezji pelplińskiej i toruńskiej ruszyliśmy w drogę. Do toruńskiego mostu pielgrzymów odprowadził bp. Andrzej oraz prezydent Torunia Michał Zaleski, posłowie Anna Sobecka oraz Zbigniew Girzyński, a także zaproszeni goście i mieszkańcy Torunia.

Pierwszy etap drogi przebiegał przez ulice toruńskich Stawek, a następnie w bardzo ciekawej scenerii, przez poligon wojskowy. Pierwszy długi postój obiadowy mieliśmy w Służewie, gdzie wspaniale ugościł wszystkie grupy Proboszcz wraz ze swoimi parafianami. Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do sanktuarium Matki Bożej w Ostrowąsie. W tej parafii grupa Brązowa i Niebieska miały swój nocleg, inne grupy całkiem blisko, np. w pobliskim Konecku.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się od Mszy św. w kościołach w Konecku i Ostrowąsie. W tym drugim miejscu Mszy św. przewodniczył ks. bp Józef Szamocki, który także pielgrzymuje. Każdego dnia razem z ks. Łukaszem, kierownikiem Pieszej Pielgrzymki naszej diecezji odwiedzać będą inne grupy. W drugim dniu Ksiądz Biskup wraz z ks. Łukaszem pielgrzymowali z grupą Brązową im. Brata Alberta.

Jeśli ruszać w pielgrzymkę to z konkretnymi intencjami. Wielu pielgrzymów podjęło ważne i trudne intencje ofiarując za nie swoją modlitwę, swój trud, a nie rzadko także cierpienie.

,,Chcę gorąco prosić Jasnogórską Matkę o wstawiennictwo w intencji mojej rodziny. Proszę o trzeźwość dla mojego taty, aby moi rodzice nie rozwiedli się”

Ania, 19 lat

,,Chcę podziękować Matce Bożej za zdanie egzaminu magisterskiego oraz prosić o dobrą przyszłość w dorosłym życiu i o dobrą pracę.”

Sławek, 24 lata

,,Chcę podziękować podczas tej pielgrzymki za moją udaną operację kręgosłupa. Wielu nie wierzy, że po takich poważnych przejściach Pan Bóg pozwolił mi iść na pielgrzymkę. Jest ciężko, ale mam za co być wdzięcznym.”

Mirek, 56 lat

,,Podczas pielgrzymki chcę prosić o siły dla mnie w podjęciu zdecydowanej próby rzucenia nałogu tytoniowego.”

Aneta, 27 lat